+48 539 790 922
Zadzwoń
Podpniewki 9, 62-045 Pniewy
Poland
Poniedziałek - Piątek
9:00 – 17:00

Metrologia i technologia testowania

W maszynach pomiarowych i testujących centralnym elementem jest zastosowana technologia pomiarowa. Dlatego parametry metrologiczne, takie jak rozdzielczość i liniowość, są decydującymi czynnikami umożliwiającymi precyzyjne gromadzenie danych. Do pracy w maszynach pomiarowych i testujących, Micro-Epsilon oferuje liczne techniki pomiarowe oparte na najwyższej dokładności.
W maszynach pomiarowych i testujących centralnym elementem jest zastosowana technologia pomiarowa. Dlatego parametry metrologiczne, takie jak rozdzielczość i liniowość, są decydującymi czynnikami umożliwiającymi precyzyjne gromadzenie danych. Do pracy w maszynach pomiarowych i testujących Micro-Epsilon oferuje liczne techniki pomiarowe oparte na najwyższej dokładności.

Kalibracja osi robota

Roboty przemysłowe stały się niezbędne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych ze względu na ich niezawodność i dużą szybkość. Podczas konfiguracji, a także w regularnych odstępach czasu w ramach zapewnienia jakości, osie robota muszą być regulowane. Elektroniczne sondy regulacyjne zastąpiły już sondy mechaniczne. Sondy pomiarowe zamontowane na osiach robota rejestrują punkt zerowy podczas obrotu osi za pomocą końcówki sondy. Zintegrowany układ elektroniczny ocenia sygnał sondy i przesyła sygnał przełączający do sterownika robota.

Zobacz produkty:
Mierniki induSENSOR DTA

Czujniki indukcyjne

Pomiar 3D sprężyn śrubowych

Qsigma zaprojektowała Spring Measurement System (SMS) do precyzyjnego pomiaru 3D sprężyn śrubowych i innych komponentów. Jest on wykorzystywany między innymi do opracowywania prototypów i 100% kontroli części seryjnych. SMS automatycznie identyfikuje sprężynę, ocenia kontur drutu i określa średnicę drutu, nawet jeśli podlega on silnym wahaniom.

Czujnik scanCONTROL 2950 posiada duże pole pomiarowe zarówno w kierunku Z, jak i X. Umożliwia to niezwykle szybkie skanowanie sprężyn do wysokości 70 cm i promieniowo do 30 cm. Szeroki zakres w połączeniu z wysoką gęstością punktów umożliwia precyzyjną ocenę średnicy drutu.

Zobacz produkt

Automatyczne testowanie średnicy wałów

Vertical Gauging Unit (VGU) to system pomiarowy do precyzyjnego i bezdotykowego pomiaru wałów i osi. System jest wyposażony w cztery mikrometry optyczne i laserowy czujnik odległości. System umożliwia pomiary długości osiowych, średnic, współosiowości i wielowypustów – osiągając czasy cykli i dokładności, których nigdy nie można by osiągnąć za pomocą ręcznych technik pomiarowych.

Zobacz produkt:

optoNCDT 2600

optoNCDT 2300

Zautomatyzowany pomiar szyn kolejowych

Firma Mills CNC jest dostawcą obrabiarek. Wykorzystuje ona czujniki laserowe MicroEpsilon do automatycznej kontroli dużych, walcowanych na gorąco płyt kolejowych wykonanych ze stali. Płyty te łączą ze sobą dwie szyny i muszą być tak proste i płaskie, jak to tylko możliwe. W celi automatyzacji obrabiarek opracowanej przez Mills CNC specjalnie do tego zadania, określane jest zarówno wygięcie, jak i skręcenie blach. Do tego zadania pomiarowego na robocie zamontowano czujnik optoNCDT 1750 Micro-Epsilon o dużym zakresie pomiarowym wynoszącym 750 mm. Kompaktowa konstrukcja czujnika i bezpośrednie wyjście danych bez zewnętrznych sterowników umożliwiają łatwą integrację.

Zobacz produkt

Ocena jakości powierzchni metalowych elementów obrabianych

Nowe optoelektroniczne czujniki światłowodowe optoCONTROL CLS1000 niezawodnie sprawdzają jakość chropowatych, matowych lub błyszczących powierzchni, na przykład podczas szlifowania powierzchni. Taka kontrola metalowych elementów obrabianych przynosi znaczące korzyści, ponieważ elementy obrabiane mogą być kontrolowane bezdotykowo i bezpośrednio podczas procesu pracy.

W punkcie detekcji stosowane są wysokiej jakości czujniki CFS ze światłowodami. Charakteryzują się one niewielkimi wymiarami montażowymi i solidną konstrukcją. Są one zoptymalizowane pod kątem trudnych powierzchni, w tym błyszczących powierzchni metalowych, a dzięki częstotliwości pomiarowej do 10 kHz zapewniają szybkie i dokładne wyniki nawet w dynamicznych procesach.

 

ZaletyWymagania dotyczące systemu pomiarowego
Liczne tryby uczenia i typy wyjść
Ocena za pomocą sygnału analogowego lub wyjścia przełączającego
Wysoka odporność na światło otoczenia
Niezwykle wytrzymały i kompaktowy
Brak odblasków spowodowanych światłem podczerwonym
Ekonomiczne rozwiązanie ogólne
Częstotliwość pomiaru do 10 kHz -3dB
Wykrywanie błyszczących powierzchni metalowych i kontrola chropowatości
Warunki otoczenia
Stabilna struktura (brak wahań odległości)
Temperatura pomieszczenia od 20 do 23°C

Konstrukcja systemu

Kontroler: CLS1000-AU-PP
Czujnik refleksyjny: CFS4-R21

Kontrola 3D i ocena powierzchni dachówek

Produkcja dachówek stawia wysokie wymagania metodom pomiarowym i testowym w celu zapewnienia stałej, wysokiej jakości produktu. W półautomatycznym systemie pomiarowym i testowym DASTOKON oraz w zakładzie pilotażowym BSPK do kontroli 3D i oceny powierzchni wykorzystywany jest laserowy czujnik triangulacyjny serii ILD 1800.

Zobacz produkt

Rozpoznawanie przeszkód w robotach wspinających się

Zastosowane czujniki scanCONTROL 2600 tworzą barierę powyżej lub poniżej detektora w zależności od kierunku wspinaczki. Ze względu na rozmiar czujnika wymagany jest odpowiednio duży zakres pomiarowy wynoszący 100 mm w kierunkach X i Z. Czujniki są umieszczane bezpośrednio na ramieniu robota w pobliżu detektora. Jest to możliwe dzięki kompaktowej obudowie czujnika i niskiej wadze wynoszącej zaledwie 380 gramów. Ponadto laserowe skanery profili firmy Micro-Epsilon są odporne na zmienne warunki środowiskowe, na które robot wspinaczkowy jest narażony podczas pracy na zewnątrz.

System pomiarowy jest prawie niewrażliwy na spadający kurz i brud podczas usuwania muru, a także na wodę, wilgoć, wibracje i wstrząsy. Ręczne wyłączanie lasera zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas obsługi robota. Przeszkody są mierzone z szerokości 156 µm i wysokości 12 µm. Różne materiały i właściwości powierzchni elewacji nie mają wpływu na wynik pomiaru.

Zobacz produkt

Kontrola geometrii wlewków

Wlewki są cięte na cienkie płytki do produkcji modułów fotowoltaicznych. Jednak podczas produkcji wlewków mogą wystąpić odchylenia geometryczne, które niekorzystnie wpływają na rozmieszczenie płytek w module. Dlatego wlewki są sprawdzane pod kątem odchyleń przed cięciem. W tym celu wykorzystywane są cztery skanery liniowe scanCONTROL w specjalnym systemie pomiarowym. Przesuwają się one wzdłuż wlewka i umożliwiają całkowicie obiektywną ocenę. Wykrywany jest nawet bananowy kształt wlewka.

Zobacz produkt

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe są wykorzystywane do pomiaru wielu różnych komponentów. Różne skanery i urządzenia pomiarowe mierzą powierzchnię komponentu w trzech wymiarach. Laserowe skanery liniowe idealnie nadają się do tego celu. Mierzą one rzeczywistą powierzchnię elementu bezdotykowo i z mikrometrową precyzją zgodnie z zasadą triangulacji.

Zobacz produkt

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe firmy Zeiss od dziesięcioleci znane są z najwyższej jakości, precyzji i niezawodności. Również mobilna maszyna pomiarowa ScanMax spełnia te kryteria, częściowo dzięki zastosowaniu indukcyjnych czujników przemieszczenia firmy Micro-Epsilon.

Zobacz produkt

Testowanie diodami LED zespołów elektronicznych podczas testów w obwodzie drukowanym

Systemy testowe colorCONTROL MFA LED są wykorzystywane między innymi w przemyśle elektronicznym, gdy kontrola jakości obwodów drukowanych jest przeprowadzana w pomieszczeniach czystych. Prawidłowe działanie zespołów elektronicznych jest sprawdzane w teście w obwodzie, gdy płytki są już wyposażone, wiele z nich w diody LED. Testowanie w obwodzie zapewnia jednoczesne testy funkcjonalności, intensywności i koloru w adapterze testowym. W tym celu wykorzystywany jest wielopozycyjny system rozpoznawania kolorów colorCONTROL MFA-28. 28 czujników odbiorczych odbiera światło i przesyła je bezpośrednio do kontrolera za pośrednictwem światłowodów.

Do tej pory małe wypukłości o wielkości od 50 do 350 µm były zwykle kontrolowane przez systemy kamer podczas produkcji. Decydującą wadą tej metody jest to, że sprawdzana jest tylko obecność lub położenie. Wysokość można określić tylko w trybie offline, za pomocą przekrojów wykonanych za pomocą mikroskopu pomiarowego. Dlatego też stosowane są tutaj konfokalne czujniki chromatyczne firmy Micro-Epsilon. Dokonują one precyzyjnych pomiarów na błyszczących i ustrukturyzowanych powierzchniach chipów komputerowych. Dzięki zogniskowanej plamce światła osiągana jest również wysoka rozdzielczość boczna wynosząca około 4 µm. 

Zapytaj o produkt

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa

W celu pomiaru szerokiej gamy komponentów stosuje się współrzędnościowe maszyny pomiarowe. Różne sprawdziany i urządzenia pomiarowe zapewniają trójwymiarowy obraz powierzchni elementu. Laserowe skanery liniowe scanCONTROL idealnie nadają się do tego celu. W oparciu o zasadę triangulacji, mierzą one rzeczywistą powierzchnię elementu bezdotykowo z dokładnością do mikrometra.

Zobacz produkt

Pomiar zmian powierzchni za pomocą promieniowania laserowego (700°C)

Fraunhofer EMI bada wpływ wiązek laserowych na różne powierzchnie. W tym celu różne próbki są napromieniowywane laserem o dużej mocy, który ma moc kilku kilowatów. W międzyczasie dwa skanery profili laserowych scanCONTROL firmy Micro-Epsilon mierzą dokładną zmianę geometrii powierzchni. Na podstawie wyników pomiarów można uzyskać nowy wgląd w to, jak różne parametry procesu, np. moc lasera, rozmiar plamki laserowej i przepływ powietrza, wpływają na proces interakcji lasera z materią.

Zobacz produkt

Testowanie ostrości noży taśmowych

Maszyny do cięcia pianki wykorzystują noże taśmowe, których ostrza tnące zazwyczaj zużywają się w trakcie ich użytkowania. Aby zapewnić wysoką wydajność procesu cięcia, test ostrości noży przeprowadzany jest podczas pracy. Laserowy skaner profilowy Micro-Epsilon z serii scanCONTROL 2910-10/BL mierzy przednią stronę noża. Czujnik jest zainstalowany w maszynie tnącej i bezpośrednio podłączony do systemu sterowania. Podczas pomiaru czujnik wykrywa między innymi szerokość czubka noża. Traci ona swoją jednorodność w przypadku zużycia, ale jest to widoczne tylko w zakresie mikrometrów. Ponieważ laserowy skaner profilu LLT2910/BL ma rozdzielczość do 7,8 µm, może wykryć nawet najmniejsze odchylenia na nożu

Zobacz produkt

Kontrola odległości detektorów do badania rdzeni wiertniczych

Do analizy geologicznej rdzeni wiertniczych i próbek minerałów Cox Analytical Systems oferuje specjalny sprzęt do analizy rentgenowskiej (skanery XRF). Umożliwiają one analizę próbek niemal wszystkich pierwiastków układu okresowego w jednym cyklu pomiarowym. Laserowe skanery profilowe Micro-Epsilon scanCONTROL 2600 zostały również zintegrowane, aby systemy działały tak szybko i dokładnie, jak to tylko możliwe.

Ponadto te precyzyjne skanery laserowe dostarczają nie tylko informacji o odległości od powierzchni próbki, ale także o profilu powierzchni (kołowym lub płaskim) i nierównościach. Informacje te są również przetwarzane w analizatorze i są szczególnie przydatne do skanowania próbek bez ich wcześniejszego przygotowania.

Zobacz produkt

W pełni automatyczny pomiar blachy

Firma Dimensionics opracowała stół pomiarowy Disionic Sheet Control do w pełni automatycznego testowania dokładności wymiarowej blach. Współpracuje on z laserowymi czujnikami profilu firmy Micro-Epsilon. Czujniki mierzą arkusze blachy i sprawdzają ich szerokość, długość, kąt, prostoliniowość, ugięcie (wypukłe/wklęsłe) oraz płaskość krawędzi blachy.

Dwa laserowe skanery profilowe scanCONTROL 3000 są zamontowane na stole XY. Każdy skaner ma zakres pomiarowy 25 mm i jest prowadzony przez dwie krawędzie w kierunku X lub Y arkuszy. Technologia Blue Laser zapewnia czujnikom maksymalną precyzję i wiarygodne wyniki na wymagających powierzchniach metalowych.

Zobacz produkt

Nieniszcząca analiza materiału geologicznego

Brytyjska firma Geotek Ltd. specjalizuje się w wysokorozdzielczej i nieniszczącej analizie geologicznych rdzeni wiertniczych. Analiza ta jest przeprowadzana za pomocą Boxscan, zautomatyzowanej i modułowej platformy, która gromadzi dane geotechniczne i geochemiczne rdzeni skalnych. Skanery laserowe Micro-Epsilon scan-CONTROL serii 29×0 są wykorzystywane w BoxScan do określania rodzajów skał w próbkach rdzeniowych.

Zobacz produkt

AiQ robotics