+48 539 790 922
Zadzwoń
Podpniewki 9, 62-045 Pniewy
Poland
Poniedziałek - Piątek
9:00 – 17:00

Przekładnie wewnętrzne

Przekładnia wewnętrzna to przekładnia z zębami wyciętymi w wewnętrznej powierzchni cylindra i zazębiająca się z przekładniami czołowymi.

W jej produkcji, ze względu na kształt, nie można użyć zwykłej frezarki obwiedniowej stosowanej w produkcji kół zębatych czołowych. Zazwyczaj jest ona wytwarzana za pomocą frezarki do kół zębatych (lub maszyny do kształtowania kół zębatych) wyposażonej w obcinak zębnika. Niedawno wydajność wewnętrznego nacinania kół zębatych została poprawiona dzięki nowemu procesowi zwanemu skrawaniem.

Jak wynika z klasy dokładności JIS N9 przekładni pierścieniowych SIR marki KHK, ze względu na cienkość pierścienia, czasami trudno jest uzyskać żądaną precyzję. Z drugiej strony, szlifowanie kół zębatych w celu poprawy precyzji jest ograniczone przez liczbę producentów i ich dostępne urządzenia szlifierskie, co prowadzi do bardzo wysokich kosztów.

Ponadto, chociaż produkcja wewnętrznych kół zębatych o zębach skośnych jest zbyt kosztowna, KHK uruchomiło ich produkcję poprzez zastosowanie sprzętu, który może je ciąć, po prostu wykonując frezy zębate i nie wymaga prowadnic śrubowych.

Zwykle wewnętrzne koła zębate mogą być używane z tymi samymi modułowymi kołami zębatymi czołowymi, w zależności od liczby kombinacji zębów, ale należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia zakłóceń ewolwentowych, trochoidalnych lub przycinania. W przypadku korzystania ze standardowych kół zębatych KHK należy zapoznać się z sekcją “Informacje techniczne dotyczące kół zębatych wewnętrznych” w formacie PDF, aby uzyskać informacje na temat możliwych kombinacji liczby zębów.

Przekładnie wewnętrzne są często używane w zastosowaniach obejmujących przekładnie planetarne i sprzęgła zębate. Istnieją trzy główne typy mechanizmów przekładni planetarnych: planetarne, słoneczne i gwiazdowe. W zależności od typu i wzoru, w którym wały działają jako wejście i wyjście, powstaje wiele odmian przełożeń prędkości i kierunków obrotów.

Konfigurator przekładni wewnętrznych

AiQ robotics