+48 539 790 922
Zadzwoń
Podpniewki 9, 62-045 Pniewy
Poland
Poniedziałek - Piątek
9:00 – 17:00

Koła zębate walcowe

Koła zębate walcowe to jeden z typów cylindrycznych kół zębatych o ukośnym śladzie zębów. W porównaniu do kół zębatych czołowych, mają one większy współczynnik styku i wyróżniają się cichą pracą, mniejszymi wibracjami i możliwością przenoszenia dużych sił. Para kół zębatych walcowych ma ten sam kąt pochylenia, ale kierunek pochylenia jest przeciwny.

Gdy sekcja referencyjna koła zębatego znajduje się w normalnej płaszczyźnie, poprzez przechylenie narzędzia frezującego, maszyna do frezowania kół zębatych czołowych i narzędzie frezujące mogą być używane do produkcji kół zębatych walcowych. Ze względu na skręt zębów, ich produkcja ma tę wadę, że jest trudniejsza.

Koła zębate walcowe produkowane przez KHK można podzielić na dwie grupy według sekcji odniesienia kół zębatych znajdujących się w płaszczyźnie obrotowej (moduł poprzeczny) i płaszczyźnie normalnej (moduł normalny). Jeśli sekcja referencyjna znajduje się w płaszczyźnie obrotowej, odległość środkowa jest identyczna jak w przypadku kół zębatych czołowych, o ile mają one ten sam moduł i liczbę zębów. Pozwala to na łatwą zamianę z kołami zębatymi czołowymi. Jednak w tym przypadku wymagają one specjalnych frezów obwiedniowych i kamieni szlifierskich, co prowadzi do wyższych kosztów produkcji. Z drugiej strony, jeśli sekcja referencyjna znajduje się w normalnej płaszczyźnie, możliwe jest użycie narzędzi do frezowania kół zębatych czołowych i kamieni szlifierskich. Jednak ten sam moduł i liczba zębów w kołach zębatych czołowych nie odpowiadają już odległości środkowej kół zębatych walcowych, a zamiana staje się bardzo trudna. Co więcej, odległość między osiami zwykle nie jest liczbą całkowitą.

Podczas gdy koła zębate czołowe nie generują osiowych sił wzdłużnych z powodu skręcenia śladu zęba, koła zębate walcowe wytwarzają osiową siłę wzdłużną. Dlatego też pożądane jest stosowanie łożysk oporowych w celu pochłaniania tej siły. Jednak połączenie prawych i lewych kół zębatych walcowych, tworząc podwójne koła zębate walcowe, wyeliminuje siłę ciągu.

Koła zębate walcowe są często stosowane w przekładniach samochodowych, jako zamienniki kół zębatych czołowych.

Konfigurator kół zębatych walcowych

AiQ robotics