+48 539 790 922
Zadzwoń
Podpniewki 9, 62-045 Pniewy
Poland
Poniedziałek - Piątek
9:00 – 17:00

Przekładnie zębate i zębniki

Zębatki są wykorzystywane do przekształcania ruchu obrotowego w ruch liniowy. Zębatka ma proste zęby wycięte w jednej powierzchni kwadratowego lub okrągłego odcinka pręta i współpracuje z zębnikiem, który jest małym cylindrycznym kołem zębatym zazębiającym się z zębatką. Ogólnie rzecz biorąc, zębatka i zębnik są zbiorczo nazywane z języka angielskiego “RACK i PINION”. Istnieje wiele sposobów wykorzystania kół zębatych. Na przykład koło zębate jest używane z zębatką do obracania równoległego wału.

Aby zapewnić dużą dostępność asortymentu, KHK posiada w magazynie wiele rodzajów zębatek. Jeśli aplikacja wymaga długiego odcinka wymagającego wielu zębatek w szeregu, posiadamy zębatki z prawidłowo skonfigurowanymi kształtami zębów na końcach. Są one określane jako “listwy zębate z obrobionymi końcami”. Gdy zębatka jest produkowana, proces wycinania zębów i proces obróbki cieplnej może spowodować, że będzie ona nieodpowiednia jakościowo. Możemy to kontrolować i regenerować za pomocą specjalnych pras i procesów naprawczych.

Istnieją aplikacje, w których zębatka jest nieruchoma, podczas gdy zębnik porusza się, oraz inne, w których zębnik obraca się wokół stałej osi, podczas gdy zębatka się porusza. Te pierwsze są szeroko stosowane w systemach przenoszenia, podczas gdy te drugie mogą być używane w systemach wytłaczania i podnoszenia/opuszczania.

Jako element mechaniczny przenoszący ruch obrotowy na liniowy, listwy zębate są często porównywane do śrub kulowych. Istnieją wady i zalety stosowania listw zębatych zamiast śrub kulowych. Zalety listwy zębatej to jej mechaniczna prostota, duża nośność, brak ograniczeń długości itp. Jedną z wad jest jednak luz. Zalety śruby kulowej to wysoka precyzja i mniejszy luz, podczas gdy jej wady obejmują ograniczenie długości z powodu ugięcia.

Zębatki są stosowane w mechanizmach podnoszenia (ruch pionowy), ruchu poziomym, mechanizmach pozycjonowania, ogranicznikach i w celu umożliwienia synchronicznego obrotu kilku wałów w ogólnych maszynach przemysłowych. Z drugiej strony, są one również wykorzystywane w układach kierowniczych do zmiany kierunku jazdy samochodów. Cechy charakterystyczne układów zębatkowych w układach kierowniczych są następujące: prosta konstrukcja, wysoka sztywność, niewielkie rozmiary i waga oraz doskonała responsywność. W tym mechanizmie zębnik, zamontowany na wale kierownicy, jest zazębiony z zębatką kierowniczą w celu późniejszego przeniesienia ruchu obrotowego (przekształcając go w ruch liniowy), dzięki czemu można sterować kołem. Ponadto zębatki są wykorzystywane do różnych innych celów, takich jak zabawki i boczne bramy przesuwne.

Konfigurator przekładni zębatych i zębników

AiQ robotics