Maszyny mobilne i technologia podnoszenia
W technologii podnoszenia, a także w maszynach mobilnych, monitorowanie ruchu lub pozycji jest wymagane ze względów funkcjonalnych i bezpieczeństwa. Czujniki Micro-Epsilon są wykorzystywane w wielu zadaniach pomiarowych, aby zapewnić kontrolowaną sekwencję ruchu.
Wysokość podnoszenia wózka widłowego
Duża część transportu wewnętrznego odbywa się za pomocą wózków widłowych. Ryzyko przewrócenia wózka widłowego podczas podnoszenia produktów jest wysokie. Dlatego dozwolona prędkość została ograniczona za pomocą wyłączników krańcowych. Czujniki linkowe firmy Micro-Epsilon mierzą aktualną wysokość podnoszenia i umożliwiają ciągłą regulację prędkości w zależności od wysokości produktów.
Wysokość podnoszenia zsynchronizowanego systemu podnoszenia
Mobilne podnośniki są coraz częściej stosowane w pojazdach użytkowych i szynowych. Podnośniki do pojazdów użytkowych są często projektowane jako podnośniki kolumnowe. Z kolei pojazdy szynowe są często podnoszone na ramie. Dowolną liczbę takich podnośników można połączyć w jeden system. Ponieważ każdy podnośnik ma własny napęd do ruchu podnoszenia, poszczególne urządzenia muszą być zsynchronizowane, aby zapewnić całkowicie równy i pozbawiony drgań ruch. Ruch podnoszenia każdego podnośnika jest mierzony za pomocą czujnika linkowego.
Pozycjonowanie autonomicznych systemów transportowych
Czujniki optoNCDT 1220 są wykorzystywane do bezkolizyjnego pozycjonowania pojazdów sterowanych automatycznie (AGV) i autonomicznych robotów mobilnych (AMR) z kołami Mecanum.
Kompaktowe czujniki laserowe o zakresie pomiarowym 500 mm są zintegrowane z AGV/AMR. Precyzyjnie mierzą odległość AGV/AMR od metrycznej taśmy kodowej, która jest następnie oceniana przez kamerę PGV. Wartość odległości określona przez czujniki laserowe umożliwia kamerze PGV niezawodny odczyt taśmy kodowej i dekodowanie dokładnej pozycji AGV/AMR. To z kolei umożliwia bezkolizyjne, boczne dokowanie AGV/AMR.
Zalety
Monitorowanie synchronizacji za pomocą czujników linkowych w platformach teleskopowych
Do elektronicznego monitorowania synchronizacji wykorzystywany jest czujnik linkowy. Są one łatwe w integracji, bardzo kompaktowe i oferują wysoką dokładność oprócz dużego zakresu pomiarowego. Do pomiaru przemieszczenia czujnik jest montowany na najniższej rurze cylindra teleskopowego z otworem skierowanym w dół. Zapobiega to przedostawaniu się brudu lub cieczy do wnętrza czujnika. Stalowa linka z przedłużeniem z drutu jest prowadzona od czujnika przez rolki odchylające do rury cylindra.
Zastosowany czujnik to linkowy czujnik przemieszczenia typu WDS-1500-P60-CR-P-M4 z solidną aluminiową obudową i przedłużaczem typu WE-1500-M4 z przyłączem M4 i przewodem o długości 1500 mm. Oprócz zastosowanego tutaj czujnika, Micro-Epsilon oferuje wiele innych odpowiednich czujników linkowych do tych samych lub podobnych zastosowań, takich jak seria MK77/MK60 z wytrzymałą plastikową obudową.
Pomiar zużycia w łożysku
W nowoczesnych okrętowych silnikach wysokoprężnych łożysko wału korbowego podlega regularnym przeglądom. Do konserwacji predykcyjnej wykorzystywane są czujniki indukcyjne (czujniki wiroprądowe), które stale monitorują zużycie łożysk. Pomimo trudnych warunków otoczenia, takich jak wysokie temperatury, smary i ciśnienia, czujniki niezawodnie mierzą ruch łożyska podczas długotrwałego użytkowania.
Kontrola położenia systemów suwnicowych
Suwnice pomostowe jednodźwigarowe, suwnice pomostowe dwudźwigarowe i suwnice pomostowe są stosowane w niemal każdym zakładzie logistycznym i produkcyjnym. Łączą w sobie wydajność i oszczędność. Systemy suwnicowe są wykorzystywane do wspomagania pracy w automatycznych magazynach i obszarach produkcyjnych.
Sterowanie systemem suwnicowym opiera się zatem na wartościach pomiarowych bardzo dokładnych laserowych czujników odległości firmy Micro-Epsilon, które są przeznaczone do dużych odległości, a także szybkich zmian odległości.
Pierwszy czujnik wykrywa zmiany odległości głównego dźwigara w kierunku x, w zakresie od 0,1 do 100 m. Odbywa się to w sposób ciągły i podczas jazdy dźwigu. Drugi czujnik w sposób ciągły mierzy ruchy wózka w zakresie od 0,1 do 25 m w kierunku y. Jeśli wartość spadnie poniżej pewnej wcześniej zdefiniowanej wartości zadanej, na przykład dlatego, że wózek porusza się zbyt blisko pozycji końcowej, zatrzymuje się automatycznie.
Sterownik regału – wysokość podnoszenia
Często używane automatyczne jednostki sterujące regałami znacznie ułatwiają nowoczesne magazynowanie. Jednostki te muszą automatycznie pokonywać duże odległości i pozycjonować produkty z milimetrową precyzją na końcu. Do monitorowania tego ruchu wykorzystywane są nowoczesne optyczne czujniki laserowe, a także czujniki linkowe. Czujniki linkowe są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla odległości do 50 metrów. Czujniki laserowe, które określają odległość za pomocą pomiaru czasu przelotu, są odpowiednie dla większych odległości. Za ich pomocą można precyzyjnie mierzyć odległości i dokładnie pozycjonować lub dostarczać ładunki.
Zobacz produkt:
Precyzyjny zsynchronizowany system podnoszenia
Zsynchronizowane systemy podnoszenia umożliwiają podnoszenie i opuszczanie ciężkich ładunków kontrolowanych pod względem odległości i siły lub kontrolowane podawanie do przodu dużych komponentów. Aby to osiągnąć, osiem lub więcej siłowników jest podłączonych do centralnego wysokociśnieniowego układu hydraulicznego (700 barów). Przemieszczenie każdego pojedynczego cylindra musi być mierzone jako rzeczywista wartość dla zsynchronizowanego ruchu i dostarczane do sterownika zamkniętej/otwartej pętli. Do tego zadania wykorzystywane są czujniki przemieszczenia wireSENSOR serii P60.
Pomiar przemieszczenia na transporterze żużla
Czujniki linkowe są stosowane w celu skrócenia czasu postoju transporterów żużla podczas załadunku i rozładunku. Są one instalowane na siłowniku wywrotu i siłowniku podporowym. W ten sposób nie trzeba już czekać na sygnał wyłącznika krańcowego. W zależności od stanu załadunku, transporter może rozpocząć jazdę wcześniej. Dzięki specjalnej obudowie i przedłużaczom przewodów czujnik wytrzymuje również w tym wymagającym środowisku.
Wykrywanie przemieszczenia hydraulicznych platform nurkowych
Czujniki linkowe firmy Micro-Epsilon zapewniają, że wieże znajdują się w dokładnej pozycji, dzięki czemu wysokość jest precyzyjnie mierzona. Jest to jedyny sposób na łatwą kontrolę w zakresie od 0,8 m do 3,5 m za pomocą konsoli na krawędzi basenu. Na platformie do nurkowania zastosowano czujnik linkowy wireSENSOR WDS-P115, który wykrywa wsuwanie i wysuwanie drabinki. Aktualna wysokość wieży do nurkowania jest określana na podstawie tych zmierzonych wartości.
Wyzwanie polega na wysokiej wilgotności, środowisku zawierającym chlor i dużej liczbie cykli roboczych, które muszą wykonać czujniki. W związku z tym wybrano przemysłowy czujnik linkowy WDS-P115 firmy Micro-Epsilon. Dzięki dużemu zakresowi pomiarowemu, solidnej obudowie z profilu aluminiowego i wytrzymałej konstrukcji z odpornymi na zużycie enkoderami, te nowoczesne czujniki przemysłowe zapewniają precyzyjne wyniki nawet w wymagających środowiskach. Są również łatwe w instalacji. Oprócz standardowych modeli, dostępne są specjalne wersje z powlekanymi obudowami i nierdzewnymi elementami ze stali nierdzewnej, przeznaczone do ekstremalnych warunków środowiskowych, takich jak słona woda.
Odległość podparcia żurawia
Żuraw montowany na ciężarówce jest często lepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach, w których konieczne jest podnoszenie ładunków. Jako rozwiązanie mobilne, bezpieczeństwo również odgrywa tutaj ważną rolę. Dlatego ogranicznik momentu obciążenia kontroluje, czy żuraw może nadal podnosić, czy nie. Aby zapewnić maksymalne dopuszczalne obciążenie, boczne podpory żurawia muszą być zawsze całkowicie wysunięte. Jeśli nie byłoby to możliwe z powodu braku miejsca, żuraw nie mógłby zostać uruchomiony. Dynamiczny proces pomiaru stopnia wysunięcia podpór żurawia ułatwia obliczenie dopuszczalnego udźwigu. Dzięki temu żurawie samochodowe mogą być stosowane również tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.
Rozpoznawanie przeszkód w robotach wspinających się
Zastosowane czujniki scanCONTROL 2600 tworzą barierę powyżej lub poniżej detektora w zależności od kierunku wspinaczki. Ze względu na rozmiar czujnika wymagany jest odpowiednio duży zakres pomiarowy wynoszący 100 mm w kierunkach X i Z. Czujniki są umieszczane bezpośrednio na ramieniu robota w pobliżu detektora. Jest to możliwe dzięki kompaktowej obudowie czujnika i niskiej wadze wynoszącej zaledwie 380 gramów. Ponadto laserowe skanery profili firmy Micro-Epsilon są odporne na zmienne warunki środowiskowe, na które robot wspinaczkowy jest narażony podczas pracy na zewnątrz.
System pomiarowy jest prawie niewrażliwy na spadający kurz i brud podczas usuwania muru, a także na wodę, wilgoć, wibracje i wstrząsy. Ręczne wyłączanie lasera zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas obsługi robota. Przeszkody są mierzone z szerokości 156 µm i wysokości 12 µm. Różne materiały i właściwości powierzchni elewacji nie mają wpływu na wynik pomiaru.
Analiza szczeliny w osiowych pompach tłokowych
Dotychczas pomiary szczelin wewnątrz pomp nie były możliwe ze względu na ekstremalne wymagania. Czujniki muszą być odporne na wysokie prędkości obrotowe, wysokie ciśnienia do 1000 barów i temperatury powyżej 100°C. Ponadto pompy są niezwykle kompaktowe, co znacznie ogranicza przestrzeń dostępną do integracji czujników. Dzięki wyjątkowo małej konstrukcji czujników oraz ich wysokiej stabilności ciśnieniowej i temperaturowej, miniaturowe czujniki indukcyjne eddyNCDT są idealne do tego zastosowania. System pomiaru prądów wirowych eddyNCDT 3300, który jest jednym z najpotężniejszych systemów na świecie, jest zatem wykorzystywany na stanowisku testowym do oceny pomp.
Długość wysięgnika żurawi samojezdnych
Aktualna długość wysięgnika jest ważna przy obliczaniu momentu obrotowego ładunku na żurawiu. Długość ta jest mierzona za pomocą zintegrowanego czujnika linkowego. Ta prosta i teleskopowa zasada pomiaru sprawia, że czujniki linkowe są predestynowane do tego zadania. Czujniki mogą być również modernizowane.
Podnoszona platforma robocza – wysokość podnoszenia
W przypadku wózków podnośnikowych i podnoszonych platform roboczych montowane są boczne podpory zapobiegające przewróceniu. Dźwig lub platformę można uruchomić tylko wtedy, gdy podpory są całkowicie wysunięte, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa przewrócenia się w przypadku długich ram wysuwanych. Czasami jednak nie jest to możliwe ze względów przestrzennych. Dlatego czujniki linkowe firmy Micro-Epsilon są używane do pomiaru stopnia wysunięcia podpór. W ten sposób uzyskuje się dynamiczny limit momentu obciążenia w rzeczywistym obszarze podparcia. Wykonywany jest pomiar nadmiarowy, ponieważ jest to wartość pomiarowa istotna dla bezpieczeństwa.
Wysokość podnoszenia pojazdu gastronomicznego
Pojazdy cateringowe odgrywają ważną rolę w pasażerskim ruchu lotniczym. Są one odpowiedzialne za zapewnienie wystarczającej ilości żywności na pokładzie. W przypadku Airbusa A380 dotarcie pojazdem do luku załadunkowego jest szczególnie trudne. Dlatego też obszar ładunkowy platformy nożycowej jest również zwrotny. Czujniki linkowe doskonale nadają się do pomiaru tego przemieszczenia.
Wykrywanie położenia tłoka w siłowniku hydraulicznym
W celu wykrywania położenia tłoka w siłownikach hydraulicznych, czujniki magnetostrykcyjne i indukcyjne są bezpośrednio zintegrowane z czujnikiem. Dlatego też czujnik magnetoindukcyjny mainSENSOR jest alternatywą. Zamontowany na powierzchni magnes przenosi swoje pole magnetyczne na tłoczysko. Czujnik zamontowany na zewnątrz wykrywa rozkład pola magnetycznego wzdłuż tłoczyska i przekształca go w liniowy sygnał wyjściowy, który odpowiada pozycji tłoka.
Pozycja tłoka w siłowniku hydraulicznym
W nowoczesnych siłownikach hydraulicznych pozycja tłoka jest wykrywana w sposób ciągły. Dlatego też stosowane są indukcyjne czujniki długiego skoku firmy Micro-Epsilon, które są bezpośrednio zintegrowane z siłownikiem hydraulicznym. Solidna konstrukcja czujnika zapewnia stabilne wartości pomiarowe niezależnie od ciśnienia i oleju.
Monitorowanie konstrukcji wolnostojących
Wysokie, wolnostojące konstrukcje, takie jak dźwigi, są monitorowane za pomocą czujników nachylenia, które zapewniają wczesne ostrzeżenia o możliwym przewróceniu się, aby uniknąć wypadków.
Zmniejszone ryzyko przewrócenia się wagonów załadowczych
W celu zwiększenia bezpieczeństwa wagonów załadowczych stosuje się automatyczne systemy hamowania. Hamulce są aktywowane, gdy przyspieszenie boczne wagonu ładunkowego staje się zbyt duże z powodu dużych prędkości i ciasnych zakrętów oraz gdy wagon grozi przewróceniem. Hamowanie zmniejsza prędkość wagonu, a tym samym zarówno przyspieszenie boczne, jak i ryzyko przewrócenia. W elektronicznych układach hamulcowych stosowane są czujniki przyspieszenia z serii ACC53 firmy Micro-Epsilon, które niezawodnie wykrywają przyspieszenia wagonu.
Pomiar błędów położenia toru
W transporcie kolejowym nowa budowa i przebudowa odcinków torów podlega coraz większym wymaganiom. Bezbłędna geometria torów jest niezbędna, zwłaszcza w przypadku linii dużych prędkości. Aby to zapewnić, stosuje się tak zwane podbijarki, które zagęszczają podsypkę leżącą pod podkładami, aby nadać torowi niezbędną przyczepność i uniknąć błędów położenia. Aby ocenić dokładną pozycję toru, wymagane są precyzyjne informacje o stanie i położeniu toru przed podbijarką. Dwa czujniki nachylenia INC5701 firmy Micro-Epsilon rejestrują nachylenie poprzeczne i wzdłużne w mobilnym urządzeniu pomiarowym i przekazują te informacje do podbijarki jadącej za nim.
Pozycjonowanie rur ssących dla pogłębiarek ssących
Pogłębiarki ssące to statki pełnomorskie, które zbierają piasek i muł z dna morskiego w celu przetransportowania go na duże odległości. Są one wykorzystywane do budowy i konserwacji portów i dróg wodnych, a także do rekultywacji gruntów. Na końcu rury ssącej podłączona jest tak zwana wleczona głowica wleczona, która porusza się po dnie morskim w celu zassania osadów. Aby umożliwić pogłębiarce precyzyjną pracę i uniknąć kosztownych przeróbek, rury ssące są pozycjonowane z dużą dokładnością. Do pozycjonowania wykorzystywane są precyzyjne i dynamicznie kompensowane inercyjne czujniki nachylenia INC5701. Czujniki te są instalowane w wodoszczelnej i ciśnieniowej obudowie ze stali nierdzewnej pod wodą na rurze ssącej.
Wykrywanie kolizji w kosiarkach
W maszynach rolniczych czujniki przyspieszenia monitorują pracę kosiarki w celu rozpoznawania kolizji. W przypadku zderzenia z kamieniem kosiarka wykona ruch, który zostanie wykryty przez czujniki przyspieszenia. Natychmiastowe wyłączenie kosiarki pozwala ograniczyć lub uniknąć uszkodzeń.